• Conference
    Jan 30-Feb 1, 2018
  • Expo
    Jan 31-Feb 1, 2018
  • Santa Clara Convention
    Center
    | Santa Clara, CA

DesignCon 2018 Schedule Builder

Use the scheduling tool below to browse all the available sessions, speakers and topics at this year's event. Find the content and sessions to fit all of your educational needs and ensure you get the most out of your time at the show.

Build your conference agenda today! By signing up for the Scheduler, you can add sessions to your "Favorites" and develop your own personalized schedule. This personalized schedule will be synced with the official DesignCon Event App.

All Sessions Speakers My Schedule
View Sessions As:
   
  • Tuesday | 9:00 am
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 9:00am - 4:30pm
    Lee Ritchey (Speeding Edge)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass
    Track: Boot Camp
    Audience Level: Introductory
    Format: Full Day Boot Camp
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 9:00am - 4:30pm
    Todd Westerhoff (SiSoft), Michael Steinberger (SiSoft), Donald Telian (SiGuys)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass
    Track: Boot Camp
    Audience Level: Introductory
    Format: Full Day Boot Camp
    Location:   Great America Meeting Room 2
    Tuesday, 9:00am - 4:30pm
    O.J. Danzy (Keysight Technologies), Heidi Barnes (Keysight Technologies), Mike Resso (Keysight Technologies), Steve Sekel (Keysight Technologies), Bob Schaefer (Keysight Technologies), Robert Sleigh (Keysight Technologies), Luis Boluna (Keysight Technologies)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass
    Track: Boot Camp
    Audience Level: Introductory
    Format: Full Day Boot Camp
    Location:   Ballroom C
    Tuesday, 9:00am - 11:50am
    Mike Peng Li (Intel)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 09. Measurement, Simulation, and Optimization of Jitter, Noise, and Timing to Minimize Errors
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
    Location:   Ballroom D
    Tuesday, 9:00am - 11:50am
    Brian Zahnstecher (PowerRox)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
    Location:   Ballroom A
    Tuesday, 9:00am - 11:50am
    Zao Liu (Xilinx)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
  • Tuesday | 12:00 pm
    Location:   Mission City Ballroom
    Tuesday, 12:00pm - 12:45pm
    Steve Sandler (Picotest), Istvan Novak (Oracle), Eric Bogatin (University of Colorado), Alfred Neves (Wild River Technology), Kenneth Wyatt (Wyatt Technical Services LLC)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Keynote (Free)
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Keynote
  • Tuesday | 1:30 pm
    Location:   Ballroom D
    Tuesday, 1:30pm - 4:30pm
    Alex Manukovsky (Intel), Amiram Jibly (Intel)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
    Location:   Ballroom C
    Tuesday, 1:30pm - 4:30pm
    Todd Westerhoff (SiSoft), Walter Katz (SiSoft)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: Introductory
    Format: 3-Hour Tutorial
    Location:   Ballroom B
    Tuesday, 1:30pm - 4:30pm
    Larry Smith (Qualcomm), Eric Bogatin (Teledyne LeCroy)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
    Location:   Ballroom A
    Tuesday, 1:30pm - 4:30pm
    Kenneth Wyatt (Wyatt Technical Services LLC)
    Pass Types: All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: All
    Format: 3-Hour Tutorial
  • Tuesday | 4:45 pm
    Location:   Ballroom D
    Tuesday, 4:45pm - 6:00pm
    Christopher Cheng (Hewlett-Packard Enterprise), Paul Franzon (North Carolina State University), David White (Cadence Design Systems), Madhavan Swaminathan (Georgia Institute of Technology)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Format: 75-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom E
    Tuesday, 4:45pm - 6:00pm
    Chris Loberg (Tektronix, Inc.), Ransom Stephens, Ph.D. (Ransom's Notes)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 09. Measurement, Simulation, and Optimization of Jitter, Noise, and Timing to Minimize Errors
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom G
    Tuesday, 4:45pm - 6:00pm
    Brian Holden (Kandou Bus SA), Yaniv Kopelman (Marvell Semiconductor, Inc.), David Stauffer (Kandou Bus SA), Gidi Navon (Marvell Semiconductor, Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 01. Signal & Power Integrity at the Single-Multi Die, Interposer, and Packaging Level
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
  • Wednesday | 8:00 am
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Jonathan Fasig (Mayo Clinic), Christopher White (Mayo Clinic), Barry Gilbert (Mayo Clinic), Clifton Haider (Mayo Clinic)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Nicke Svee (Ericsson AB), Jun Wang (Ericsson AB), Davood Khoda (Ericsson AB)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Youngwoo Kim (KAIST, Terabyte Interconnection and Package Lab.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Kevin Zheng (Stanford University), Boris Murmann (Stanford University), Hongtao Zhang (Xilinx Inc.), Geoff Zheng (Xilinx Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Mehdi Mechaik (Cadence Design Systems)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Mike Peng Li (Intel), Hsinho Wu (Intel), Masashi Shimanouchi (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: Advanced
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 8:00am - 8:45am
    Soumya De (Cisco), Han Gao (Cisco), Jian Liu (Cadence), Yaochao Yang (Cisco), An-Yu Kuo (Cadence), Miroslav Grubic (Cisco)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 06. Applying PCB Design and Simulation Tools
    Audience Level: Introductory
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Wednesday | 8:30 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Wednesday, 8:30am - 9:10am
    Chun-ting "Tim" Wang Lee (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 9:00 am
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Marko Marin (Infinera), Yuriy Shlepnev (Simberian Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Steve Sandler (Picotest)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Reydezel Torres-Torres (INAOE), Svetlana C. Sejas-García (Isola), Chudy Nwachukwu (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Amendra Koul (Cisco systems inc), Kartheek Nalla (Cisco Systems Inc.), David Nozadze (Cisco Systems Inc.), Mike Sapozhnikov (Cisco Systems Inc.), Yaochao Yang (Cisco Systems Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Changwook Yoon (Intel), Guang Chen (Intel), Hyosoon Kang (Intel), Ashkan Hashemi (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 07. Advanced IO Interface Design for Memory and 2.5D/3D/SiP Integrations
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Zhaoyin Daniel Wu (Xilinx Inc), Parag Upadhyaya (Xilinx Inc), Geoff Zhang (Xilinx Inc)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 01. Signal & Power Integrity at the Single-Multi Die, Interposer, and Packaging Level
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 9:00am - 9:45am
    Gustavo Blando (Oracle Corporation), Istvan Novak (Oracle Corporation), Eben Kunz (Oracle Corporation), Gregory Truhlar (Oracle Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: Introductory
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Wednesday | 9:20 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Wednesday, 9:20am - 10:00am
    Brad Doerr (Keysight Technologies), Ailee Grumbine (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 10:00 am
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Xiaoqing Dong (Huawei Technologies), Gongxian Jia (Huawei Technologies), Vivek Shah (Molex LLC), Kingle Wang (Molex LLC), Chunxing huang (Shenzhen Zhongzeling Electronics), Yu Bi (Molex LLC)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Vladimir Dmitriev-Zdorov (Mentor Graphics, a Siemens Business), Bert Simonovich (Lamsim Enterprises Inc), Igor Kochikov (Mentor Graphics, a Siemens Business)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Hsinho Wu (Intel), Mike Li (Intel), Masashi Shimanouchi (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Sunil Gupta (Qualcomm Technologies, Inc.), Will Navaja (Qualcomm Technologies, Inc.), Patrick Zilaro (Qualcomm Technologies, Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Aruna Bathini (Intel corporation), Anoop Karunan (Intel Corporation), Manjunath J (Intel Corporation), Aruna Kumar (Intel Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: Advanced
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Scott Wedge (Synopsys, Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 10:00am - 10:45am
    Martin Miller (Teledyne-LeCroy)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Wednesday | 10:15 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Wednesday, 10:15am - 10:55am
    Robert Sleigh (Keysight Technologies), Greg LeCheminant (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 11:00 am
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Qian Wang (Xilinx, Inc), Penglin Niu (Xilinx, Inc), Thomas To (Xilinx, Inc)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 01. Signal & Power Integrity at the Single-Multi Die, Interposer, and Packaging Level
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    HEESOO LEE (Keysight Technologies), Nathan Hirsch (Monsoon Solutions, Inc), Orlando Bell (GigaTest Labs)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Allen F Horn III (Rogers Corporation), Christopher J. Caisse (Rogers Corporation), Patricia A. LaFrance (Rogers Corporation), Kristi Pance (Rogers Corporation Innovation Center), James C. Rautio (Sonnet Software)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Richard Mellitz (Samtec)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Xu Yan (Cisco), Stephen Scearce (Cisco Systems)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Cosmin Iorga (NoiseCoupling.com)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 11:00am - 11:45am
    Lei Shan (IBM Corporation, T J Watson Research Center), Daniel Friedman (IBM Corp., T J Watson Research Center), Craig Kennedy (Amphenol Corporation), Warren Persak (Amphenol Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Wednesday | 11:05 am
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 11:05am - 11:45am
    Todd Westerhoff (SiSoft)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Wednesday, 11:05am - 11:45am
    Steve Sekel (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 12:00 pm
    Location:   Mission City Ballroom
    Wednesday, 12:00pm - 12:45pm
    Todd Hubing (Clemson University)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Keynote (Free)
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Keynote
  • Wednesday | 1:00 pm
    Location:   Chiphead Theater
    Wednesday, 1:00pm - 2:00pm
    Ken Willis (Cadence Design Systems), Chris Cheng (Hewlett-Packard Enterprise), Kumar Keshavan (Cadence Design Systems), Madhavan Swaminathan (Georgia Institute of Technology), Dale Becker (IBM), Ken Wu (Google)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Chiphead Theater (Free)
    Format: 1-Hour Chiphead Theater Session
  • Wednesday | 2:00 pm
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Scotty Neally (Samtec Inc.), Scott McMorrow (Samtec Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Xiangyang Jiao (Cisco Systems), Ling Zhang (Missouri University of Science and Technology), Xiao Li (Cisco Systems), Soumya De (Cisco Systems), Alpesh Bhobe (Cisco Systems)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Jon Martens (Anritsu)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Yin Maoxin (Intel Corp.), Yinglei Ren (Intel Corp.), Yanwu Wang (Intel Corp)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 06. Applying PCB Design and Simulation Tools
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Bumhee Bae (Samsung Electronics)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 01. Signal & Power Integrity at the Single-Multi Die, Interposer, and Packaging Level
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Shinyoung Park (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Jinwook Song (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Subin Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Youngwoo Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology), Joungho Kim (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 2:00pm - 2:40pm
    Patrick Casher (Lorom)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 2:50 pm
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Bo Pu (Samsung Electronics)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 06. Applying PCB Design and Simulation Tools
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Davi Correia (Carlisle IT), Stephan Baker (Simutech), Alexandra Haser (Molex), Michael Rowlands (Amphenol)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: Advanced
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Clement Luk (Hirose Electric), Jeremy Buan (Hirose Electric), Tadashi Ohshida (Hirose Electric), Ping Jen Wang (Hirose Electric), Yuta Oryu (Hirose Electric), Ching-Chao Huang (AtaiTec), Neil Jarvis (Rohde & Schwarz)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Nitin Bhagwath (Mentor Graphics), Doug Brooks (Ultracad), Joseph Aday (Raytheon)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: Introductory
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Heidi Barnes (Keysight Technologies), Jack Carrel (Xilinx), Steve Sandler (PICOTEST.com)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Byunghyun Lee (Samsung Electronics), Woncheol Baek (Samsung Electronics), Youngsoo Lee (ANSYS)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Rick Brooks (Cisco Systems Inc), Kelvin Qiu (Cisco Systems Inc), Zao Liu (Xilinx Inc), Geoff Zhang (Xilinx Inc)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Mission City Ballroom M1
    Wednesday, 2:50pm - 3:30pm
    Joe Allen (Tektronix)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Wednesday | 3:45 pm
    Location:   Ballroom D
    Wednesday, 3:45pm - 5:00pm
    Brian Holden (Kandou Bus SA), Steve Sekel (Keysight Technologies), Ed Frlan (Semtech), Nathan Tracy (TE Connectivity)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom G
    Wednesday, 3:45pm - 5:00pm
    Donald Telian (SiGuys)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom F
    Wednesday, 3:45pm - 5:00pm
    Pavel Zivny (Tektronix), Adee Ran (Intel), Greg LeCheminant (Keysight Technologies), Cathy Liu (Broadcom Limited), Eldad Bar-Lev (Marvell Israel Ltd.), Richard Mellitz (Samtec)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
  • Wednesday | 4:30 pm
    Location:   Chiphead Theater
    Wednesday, 4:30pm - 5:15pm
    Eric Bogatin (Teledyne LeCroy), Fadi Deek (Mentor Graphics)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Chiphead Theater (Free)
    Format: 45-Minute Chiphead Theater Session
  • Thursday | 8:00 am
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Larry Smith (Qualcomm), Yi Cao (Qualcomm)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Hong Shi (Xilinx), Siow Chek Tan (Xilinx Inc), Yohan Frans (Xilinx, Inc), Hongtao Zhang (Xilinx, Inc.), Jack Carrel (Xilinx,Inc), Sai Lalith Chaitanya Ambatipudi (Xilinx, Inc.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Kalev Sepp (Tektronix)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Hsinho Wu (Intel Corp.), Masashi Shimanouchi (Intel Corp.), Mike Peng Li (Intel Corp.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Istvan Novak (Oracle), Alejandro ‘Alex’ Miranda (Oracle)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: Introductory
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Alex Manukovsky (Intel), Zurab Khasidashvili (Intel), Yaron Juniman (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 8:00am - 8:45am
    Antonio Ciccomancini Scogna (Samsung), Nitin Srivastava (Samsung Electronics), Eunjoo Hong (Samsung Electronics), DaeWoong Kim (Samsung Electronics), Euiyoung Lee (Samsung Electronics), Junho Lee (Samsung Electronics), Hwanwoo Shim (Samsung Electronics)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Thursday | 8:30 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Thursday, 8:30am - 9:10am
    Brian Fetz (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 9:00 am
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Hakki Torun (Georgia Institute of Technology), Madhavan Swaminathan (Georgia Institute of Technology)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Haitao (Tony) Xia (Broadcom Limited), Aravind Nayak (Broadcom Limited), Haotian Zhang (Broadcom Limited), Jun Yao (Etopus), Bruce Wilson (Broadcom Limited)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Torsten Reuschel (Hamburg University of Technology), Jayaprakash Balachandran (Cisco Systems Inc)
    Ömer Yildiz (Hamburg University of Technology), Cristian Filip (Mentor Graphics), Nitin Bhagwath (Mentor Graphics), Bidyut Sen (Cisco Systems Inc), Christian Schuster (Hamburg University of Technology)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Changyi Su (Xilinx), Hing Y "Thomas" To (Xilinx), Yong Wang (Xilinx)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 07. Advanced IO Interface Design for Memory and 2.5D/3D/SiP Integrations
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Mehdi Mechaik (Cadence Design Systems), Blake Bader (Cadence Design Systems)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Robert Carter (Oak-Mitsui Technologies), Joseph Smetana (Nokia)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 05. Advances in Materials and Processing for PCBs, Modules, and Packages
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 9:00am - 9:45am
    Alex Manukovsky (Intel), Yaron Juniman (Intel)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Thursday | 9:20 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Thursday, 9:20am - 10:00am
    Rick Eads (Keysight Technologies), Pegah Alavi (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 10:00 am
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Jeremy Stephens (Intel Corporation), Chien-Ping Kao (Intel)
    Brent Rothermel (Intel Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Todd Westerhoff (SiSoft), Doug Burns (SiSoft), Eric Brock (SiSoft)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Ken Willis (Cadence Design Systems), Kumar Keshavan (Cadence Design Systems), Ambrish Varma (Cadence Design Systems)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Nitin Bhagwath (Mentor Graphics), Randy Wolff (Micron), Vladimir Dmitry-Zdorov (Mentor Graphics), Shinichiro Ikeda (Socionext), Arpad Muranyi (Mentor Graphics), Chuck Ferry (Mentor Graphics), Eiji Fujine (Socionext), Ryo Shibata (Socionext), Yumiko Sugaya (Socionext), Megumi Ono (Socionext)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 07. Advanced IO Interface Design for Memory and 2.5D/3D/SiP Integrations
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Hansel Dsilva (Intel, Corporation), Se-Jung Moon (Intel, Corporation), Xiaoning Ye (Intel, Corporation), Michael Brownell (Intel, Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Yuchun Lu (Huawei Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 10:00am - 10:45am
    Greg LeCheminant (Keysight Technologies), David Leyba (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 03. Integrating Photonic and Electronic Signaling
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Thursday | 10:15 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Thursday, 10:15am - 10:55am
    Mike Resso (Keysight Technologies), Chun-ting "Tim" Wang Lee (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 11:00 am
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Dong Soon Lim (Micron Technology, Inc.), Bryce Gardiner (Micron Technology, Inc.), Marcos Alvarez Gonzalez (Micron Semiconductor GmbH), Milena Ivanov (Micron Semiconductor GmbH), Tim Hollis (Micron Technology, Inc.), Wolfgang Spirkl (Micron Semiconductor GmbH)
    Peter Mayer (Micron Semiconductor GmbH), Manfred Plan (Micron Semiconductor GmbH), Mani Balakrishnan (Micron Semiconductor GmbH), Maksim Kuzmenka (Micron Semiconductor GmbH), Walt Moden (Micron Technology, Inc.), Michael Richter (Micron Semiconductor GmbH), Dan Lin (Micron Technology, Inc.), Roy Greeff (Micron Technology, Inc.), Dave Ovard (Micron Technology, Inc.), Thomas Hein (Micron Semiconductor GmbH), Martin Brox (Micron Semiconductor GmbH), Salman Jiva (Micron Semiconductor Products)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 07. Advanced IO Interface Design for Memory and 2.5D/3D/SiP Integrations
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Jose Moreira (Advantest), Heidi Barnes (Keysight Technologies), Eric Bogatin (Teledyne LeCroy), Mikheil Tsiklauri (Missouri University of Science and Technology), Ching-Chao Huang (Ataitec), Jason Ellison (The Siemon Company), Se-Jung Moon (Intel), Volker Herrmann (Rohde & Schwarz)
    Jim Nadolny (Samtec)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Michael Degerstrom (Mayo)
    Chad Smutzer (Mayo Clinic), Christopher White (Mayo Clinic), Barry Gilbert (Mayo Clinic), Clifton Haider (Mayo Clinic)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 06. Applying PCB Design and Simulation Tools
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Yongyao Li (Huawei), Casey Morrison (Texas Instruments), Fangyi Rao (Keysight)
    Alexander Hanchett (Texas Instruments), Hong Ahn (Xilinx), Van Zhu (Huawei), Cindy Cui (Keysight), Geoff (Geoffrey) Zhang (Xilinx), Khalid Jakoush (Texas Instruments)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 14. Modeling and Analysis of Interconnects
    Audience Level: Advanced
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Greg Edlund (IBM)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 09. Measurement, Simulation, and Optimization of Jitter, Noise, and Timing to Minimize Errors
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Vladimir Dmitriev Zdorov (Mentor Graphics, A Siemens Business), Pablo Acosta (Analog Devices, Inc), Ingvar Karlsson (Ericsson AB), Cristian Filip (Mentor Graphics, A Siemens Business), Chuck Ferry (Mentor Graphics, A Siemens Business), Mikael Stahlberg (Mentor Graphics, A Siemens Business)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Intermediate
    Format: 45-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 11:00am - 11:45am
    Sayed Mobin (Western Digital), Cindy Cui (Keysight)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Technical Session
  • Thursday | 11:05 am
    Location:   Great America Meeting Room 1
    Thursday, 11:05am - 11:45am
    Perry Keller (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Sponsored Session (Free)
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 12:00 pm
    Location:   Mission City Ballroom
    Thursday, 12:00pm - 12:45pm
    Alice Bowman (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Keynote (Free)
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Keynote
  • Thursday | 1:00 pm
    Location:   Chiphead Theater
    Thursday, 1:00pm - 2:15pm
    John Strawn (S Systems), Thomas Millikan (Perkins Coie LLP)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Chiphead Theater (Free)
    Format: 75-Minute Chiphead Theater Session
  • Thursday | 2:00 pm
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Rick Eads (Keysight Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 09. Measurement, Simulation, and Optimization of Jitter, Noise, and Timing to Minimize Errors
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Gert Havermann (HARTING AG&Co.KG)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Shayan Shahramian (Huawei Canada), Behzad Dehlaghi (Huawei Canada), Anthony Chan Carusone (University of Toronto), Rudy Beerkens (Huawei Canada), David Cassan (Huawei Canada)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Mike Resso (Keysight Technologies), Davi Correia (Carlisle Interconnect Technologies)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 08. Optimizing High-Speed Serial Design
    Audience Level: Advanced
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Nathan Tracy (TE)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 04. System Co-Design: Modeling, simulation and measurement validation
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Qiaolei Huang (Missouri Univ of Sci& Tech), Yuan Chen (Missouri Univ of Sci& Tech), Chulsoon Hwang (Missouri Univ of Sci& Tech), Jun Fan (Missouri Univ of Sci& Tech)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 2:00pm - 2:40pm
    Jaehyun Park (Samsung Electronics)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 2:50 pm
    Location:   Ballroom D
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Qiaolei Huang (Missouri Univ of Sci& Tech), Takashi Enomoto (Sony GM&O), Shingo Seto (Sony GM&O), Kenji Araki (Sony GM&O), Jun Fan (Missouri Univ of Sci& Tech), Chulsoon Hwang (Missouri Univ of Sci& Tech)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 12. Electromagnetic Compatibility and Mitigating Interference
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Ling Yang (Xilinx Inc), KangWei Lai (Xilinx Inc.), Anusha Prakash (Ansys)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 01. Signal & Power Integrity at the Single-Multi Die, Interposer, and Packaging Level
    Audience Level: All
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom B
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Xiaoqing Dong (Huawei Technologies), Geoff (Geoffrey) Zhang (Xilinx), Chunxing Huang (Shenzhen Zhongzeling Electronics Co., Ltd.)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 10. High-Speed Signal Processing, Equalization, and Coding
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom G
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Maria Agoston (Tektronix), Pavel Zivny (Tektronix), Richard Mellitz (Samtec), Kan Tan (Tektronix), Jan Peeters Weem (Tektronix)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 09. Measurement, Simulation, and Optimization of Jitter, Noise, and Timing to Minimize Errors
    Audience Level: Advanced
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Hongtao Zhang (Xilinx), Fangyi Rao (Keysight Technologies), Geoff Zhang (Xilinx)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 02. Mixed Signal Modeling: Algorithmic and Simulation Solutions
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom A
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Istvan Novak (Oracle), Peter Pupalaikis (Teledyne LeCroy), Lawrence Jacobs (Teledyne-LeCroy)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: Introductory
    Format: 40-Minute Technical Session
    Location:   Ballroom E
    Thursday, 2:50pm - 3:30pm
    Vishram Pandit (Intel Corporation), Alex Waizman (Intel Corporation), Vijay Kasturi (Intel Corporation)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: Intermediate
    Format: 40-Minute Technical Session
  • Thursday | 3:30 pm
    Location:   Chiphead Theater
    Thursday, 3:30pm - 4:15pm
    Eric Bogatin (Teledyne LeCroy)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Chiphead Theater (Free)
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Chiphead Theater Session
  • Thursday | 3:45 pm
    Location:   Ballroom C
    Thursday, 3:45pm - 5:00pm
    Paul Brooks (Viavi Solutions), David Rodgers (Teledyne LeCroy)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 13. Applying Test and Measurement Methodology
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
    Location:   Ballroom F
    Thursday, 3:45pm - 5:00pm
    Bradley Brim (Cadence Design Systems), Istvan Novak (Oracle), Shoji Tsubota (Murata)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: 11. Power Integrity in Power Distribution Networks
    Audience Level: All
    Format: 75-Minute Panel Discussion
  • Thursday | 5:00 pm
    Location:   Chiphead Theater
    Thursday, 5:00pm - 5:45pm
    Suzanne Deffree (UBM)
    Pass Types: 2-Day Pass, All Access Pass, Alumni All Access Pass, Boot Camp Pass, Expo Pass
    Track: Chiphead Theater (Free)
    Audience Level: All
    Format: 45-Minute Chiphead Theater Session